Ким Џонг-ун многу задоволен од тестирање на оружјето

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го надгледуваше тестирањето на новото оружје и изрази „големо задоволство“ поради „мистериозниот и фасцинантен успех“ на својата војска..

Како што се наведува, Ким ветил дека ќе ги усоврши „непобедливите воени капацитети кои никој нема да помисли да ги провоцира“.

Војската на Јужна Кореја соопшти претходно дека неидентификувани проектили биле истрелани по осум часот наутро по локално време и летале околу 230 километри, до височина од 30 километри.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top