Ким тргнал кон Кина на состанок со Си Џинпинг

Севернокорејскиот лидер, Ким Џонг-ун тргнал кон Кина каде по четврти пат ќе се состане со кинескиот претседател, Си Џинпинг, јавија јужнокорејските медиуми..

Весникот „Ханкјорех“ објави повикувајќи се на неиуменувани извори дека Ким заминал на состанок со Си Џинпинг, пренесе „Ројтерс“.

Јужнокорејската новинска агенција „Јонхап“ објави дека севернокорејски воз во кој се наоѓа висок функционер ја преминал границата со Кина.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top