Кина ќе гради центар за вештачка интелигенција во Јужното Кинеско Море

Како најверојатна локација за проектот се споменува морската вдлабнатина Манила, близу Филипините..

Кина има намера да гради центар за вештачка интелигенција на дното на Јужното Кинеско Море, на длабочина од 6.000 метри, што ќе чини 140 милиони евра.

Тимот инженери и научници, како што пренесува „Дејли мејл“, имаат целосна поддршка од кинескиот претседател Си Џинпинг.

Во длабочините на морето нема патишта, не засегаме други земји, се e наше, изјавил Си.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top