КИНА ПРЕДУПРЕДУВА: Трговската војна со САД ќе биде катастрофална за глобалната економија

Трговската војна со САД ќе има само катастрофални последици за светската економија, рече кинескиот министер за трговија, Женг Шенг, за Ројтерс, поради зголемените критики на Пекинг за увозните давачки за металите на Вашингтон..

По притисокот од нивни сојузници САД ја дозволија можноста за ослободување на некои земји од царините, но нишан на гневот на Трамп е Кина, проширувањето на чие производство придонесува за светскиот вишок од челик. Кина постојано изјавува дека ќе ги наметне легитимните права и интереси, ако стане цел на американски трговски мерки.

Говорејќи на маргините од годишната седница на парламентот, Хион рече дека неговата земја не сака трговска војна и дека нема да започне војна.

"Во трговска војна, нема да има победници, тоа само ќе донесе катастрофа во Кина, САД и остатокот од светот", рекол министерот. Но тој истакнал дека неговата земја може да се справи со сите предизвици и дефинитивно ќе ги брани неговите интереси.

САД е најголемиот увозник на челик во светот. Во 2017 година, тие купиле 35 милиони тони суровини, а Јужна Кореја, Јапонија, Кина и Индија заедно 6,6 милиони тони.

Кина е најголемиот производител на челик и алуминиум, но неговото производство е мал дел од увозот на САД (2,7 отсто од челик и 9,7 отсто од алуминиум), кој се протега далеку од Канада, Бразил или од Европската унија.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top