Кинеските шпиони ја инфилтрираат Австралија

Кина има загрижувачки план да се инфилтрира и да се меша во Австралија, предупредуваат експертите за национална безбедност..

Шпионажата и политичкото мешање од страна на кинеските сили е на невидени нивоа во Австралија и претставува голем ризик за безбедноста, предупреди шефот на агенцијата за шпиони.

Данкан Луис, генералниот директор на австралиската безбедносна разузнавачка организација (АСИО), изјави во понеделникот дека е загрижен за ескалацијата на активностите.

"Непријателската интелигенција претставува вистинска и потенцијална егзистенцијална закана за австралиската безбедност и суверенитет", рече Луис.

"Штетата од оваа закана не може да се манифестира многу години, дури и децении, откако ќе се појават активностите. Ние сме загрижени за заканите од каде и да излегуваат ".

Во ерата на високи хакерски напади, атентати врз странска почва, астро-турфинг лажни кампањи за вести и инфилтрирање на обидите на политичката класа, еден експерт верува дека шпионажата е поголем проблем сега отколку во Студената војна.

Природата на шпионажата се менува брзо, но во последниве години Кина и Русија ги засилија работите, рече професорот Рори Медфалф, шеф на колеџот за национална безбедност на Австралискиот национален универзитет.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top