Коѕијас оптимист дека Договорот од Преспа ќе биде одобрен

Коцијас позитивен околу договорот за името.

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас уште еднаш го поздрави договорот за името со кој на Македонија и се отвора патот за зачленување во НАТО и Европската унија. „Историјата треба да е школо, а не затвор. 

Овој договор не носи надвор од затворот“, изјави Коѕијас по средбата со шефот на германската дипломатија Хајко Мас во Атина. Германскиот министер Мас оцени дека договорот претставува историска можност. „Се надевам дека овој историски договор ќе биде спроведен“, рече тој.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top