Копа Америка го менува терминот поради ЕП

Исто така одобрена е и промена на Африканскиот куп на нациии од 2023 година да се игра во периодот јуни-јули, што значи дека европските екипи кои досега во јануари и февруари беа без играчите од африканските селекции сега малку ќе можат да здивнат..

Советот на Светската фудбалска федерација (ФИФА) донесе одлука за промена на термините на одделни континентални натпреварувања. Така Копа Америка е решено од 2020 година да се оджува во парните години, од причина ова натпреварување да биде синхронизирано со Европското првенство.

Бразил е домаќин ан Копа Америка во 2019 година, а промените ќе почнат од следното издание.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top