Кубански лекови значително ја намалија смртноста од корона вирусот

Здравствените власти од Куба соопштија дека во изминатите девет дена регистрирани се само два смртни случаи..

Кубанските власти соопштија дека при користење на два лекови кои биле развиени од кубанските биотехнолошки компании, довеле до значително намалување на смртноста од корона вирусот во таа земја.

Еден од лековите е „итолизумаб“, моноклонално антитело кое се произведува во Куба, додека пак другиот лек е врста на пептид, кој кубанската биотехнолошка индустрија го развила и првобитно го тестирала за лечење на втора фаза од ревматичен артритис.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top