Лавров: Варварските меѓународни односи го загрозуваат човештвото

Од крајот на Втората светска војна, човештвото не било толку загрозено со закани и ризици како што е денес, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Минхенската безбедносна конференција..

Лавров предупреди дека денес во светот недостасува заедништво во борбата против заканите и ризиците какви што светот не видел од крајот на Втората светска војна.

– Пред очи ни се распаѓаат серија стратешки договори за безбедност и неширење нуклеарно оружје, се намали прагот за употреба на нуклеарно оружје, се зголемуваат регионални кризни жаришта, а нормите на меѓународното право се изложени на потсмев, рече Лавров.

Тој додаде дека ова првенствено се однесува на насилното мешање во внатрешните работи на суверените земји, нелегалните санкции и мерките на протекционизам со кои се поткопуваат светските пазари и глобалната трговија”.

– Меѓународните односи се варварски до тој степен што го нарушуваат елементарниот модус на човечното, истакна шефот на руската дипломатија.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top