Маестралци 30-годишниот јубилеј го одбележаа со австралиска турнеја

Членовите на оркестарот „Маестрал" од Битола, по успешната 2018 година која ќе ја паметат по јубилејот 30 години постоење и големиот концерт во Битола по тој повод, тргнаа и на турнеја кај нашинците во Австралија..

Австралиската турнеја на „Маестралци" стартуваше во градот Перт, со концерт во организација на македонското друштво „Вардар". 

Настапот во Перт беше токму за новогодишната ноќ, а пред преполна сала и одлична публика, нашите музичари имаа можност да ги поздрават сите во дијаспората кои сакаат и уживаат во убавата народна песна. Мелбурн, Сиднеј, Камбера се само дел од градовите „Маестралци" ќе ги посетат за време на турнејата. 

Специјален гостин на оваа турнеја е и младиот Андреј Илиоски кој има само 15 години, а свири на четири народни инструменти. Оркестар „Маестрал" од Битола е еден од ретките кај нас кој може да се пофали со 30 годишен музички стаж и континуинтет кај македонската публика.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top