Магнезиумот поефикасен од антидепресивните лекови!

Повеќе од 350 милиони луѓе на нашата планета патат од депресија, а тоа пак има големо влијание на нивните најмили..

Еден од најпопуларните третмани во современата медицина се ССРИ антидепресиви, кои се ризични лекови, скапи се и не се ефикасни. Тоа ги потикна многу научници да бараат алтернатива, па изгледа дека можеби го нашле решението во облик на магнезиум.

Овој минерал е од големо значење за многу наши телесни функции, како што е крвниот притисок, срцевиот рират и цврстина на коските. Тој исто така помага во борба против воспаленија во организмот.

Најдобро од се, тие доживеале подобрување после две днедели земање магнезиум. Освен тоа, пациентите од сите групи и видот на депресијата многу добро го примиле Магнезиумот наведувајќи ја неговата ефикасност.

Врската помегу магнезиумот и депресијата е веќе воспоставена

Се чини дека ова го потпира и друго истражување кое е спроведено во психијатриската болница во Хрватска која открива дека многу пациенти кои пробале да се самоубијат имале многу ниско ниво на магнезиумот во организмот. Имено, депресијата може да биде знак од недостаток на магнезиум, како што се симптомите: зуење во ушите, грчеви на мускулите, камчиња во бубрези, и неправилно работење на срцето.

Магнезиумот може да се најде во овошјето како што се портокали, банани, ананас, авокадо и цреши. Исто така се наоѓа во морски плодови, јогуртот, црно чоколадо, спирулина и др. Понатаму, истражувачите би требало да покажат дали можат да се добијат исти резултати користејќи што ги што поголема и разнолика популација.

Се надеваме дека магнезиумот и други сигурни алтернативи на крај ќе ги заменат антидепресивите во селост, со обзир на нивната исклучиво опасна нуспојава како што е напад, асоцијално однесување и други сериозни здраствени проблеми.

Тешко е да се замисли зашто некој сака да ги укине овие опасни лекови и да ги заменат со сигурен избор. Секако Фармацевтските компании ќе направат се како би биле сигурни јавноста да не чуе за такви алтернативи, додека за глобалниот пазар од антидепресивите очекуваат да ја надминат заработката од 13 милијарди долари годишно до 2018 година.

Депресијата е сериозна состојба и после е разбирливо дека оние кои патат сакаат да најдат начин како би ја контролирале, но многумина кои земале ССРИ антидепресиви сакаат да раскажат приказна дека многу погрешиле.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top