Македонците од Западна Австралија дадоа поддршка за антивладиниот протест

Во име на македонската заедница во Западна Австралија, денес ја прошируваме нашата целосна и поделена поддршка во знак на протест против непријатните и предавнички политики на оваа квислинска влада..

Ние Македонците од дијаспората силно се спротивставуваме на диктаторските и деструктивните политики на ЕУ, НАТО и САД, кои нè воведоа во оваа криза. 

Се спротивставуваме на каква било промена во името на нашата земја, се спротивставуваме на какви било договори со соседните земји кои го поткопуваат нашиот гордмакедонски идентитет, култура и историја, истакна Крис Ангелков, потпретседател на Македонската заедница од Западна Австралија.

-Ние се спротивставуваме на секое умирање на агресивно албанско малцинство во Македонија, предводено од поранешни терористи, кои треба да бидат во затвор, а не во привилегии како министри и претседател нанашиот парламент. Се спротивставуваме на овој поделлив и опасен двојазичен закон кој ќе ја уништи унитарната природа на нашата земја и ќе игра во рацете на оние агресивни Албанци кои сакаат да ја уништат Македонија со нивната потрага по Голема Албанија, подвлече тој и додаде:

„ВМРО-ДПМНЕ досега не направи доволно за да не одбрани од овој опасен и предавнички напад врз сегашниот режим. Се надеваме дека денес е пресвртна точка и дека како најголема партија на Македонија ја преземате одговорноста засилно да се спротивставиме на предавството кое нè води да ги заборавиме и одбраниме националните интереси на нашата земја, Република Македонија, македонскиот народ и сите наши малцинства внатре".


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top