Македонец од Сиднеј се затрул и починал од домашна ракија

Прочитајте што се случило.

Македонец од Сиднеј починал од пиење домашна ракија, предизвикувајќи предупредувања од властите дека луѓето не треба да пијат незаконски алкохол.

Човекот од West Hoxton Park беше однесен во болницата во Liverpool на 11 септември, откако страдаше по пад и неговата состојба брзо се влоши.

57-годишниот почина вчера откако помина една недела во болница.

Инспекторите биле советувани од страна на здравствените власти дека човекот страдал од ефектите од акутното труење со метанол, при што сеуште треба да се спроведе постмортманско испитување.

Од полицијата велат дека се загрижени дека општата јавност може да има пристап до ракијата, која е направена дома и незаконски продавана.

Десет шишиња ракија се запленети од домот на човекот и се земени за форензички преглед.

Полицијата верува дека ракијата е локално припремена и дистрибуираа или продавана во заедницата.

Секој кој има информација за овој инцидент е повикан да контактира со Crime Stoppers.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top