Палмер денеска во Скопје, за Преспанскиот договор на средби со Заев и Димитров

Метју Палмер, зменик-помошникот државен секретар на САД, денеска ќе ја посети Македонија за да разговара за американската поддршка за Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Прочитај повеќе

ЗАБРЗАН ПРОЦЕС: За колку време планира Заев да ги протурка уставните амандмани

Нацртите на уставните амандмани ќе бидат работени со поддршка на опозицијата, а работата на нив ќе биде завршена за помалку од 15 дена.

Прочитај повеќе

Ахмети му напиша писмо на Коѕијас: Ви се заблагодарувам за посветеноста за затворање на прашањата со соседите

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во писмо до досегашниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас, вели дека е разочаран од веста за неговата оставка, и изразува благодарност за неговата посветеност за затворање на прашањата со соседите.

Прочитај повеќе

Мијалков се спаси преку седумтемина пратеници, сега сака да го симне Мицкоски, а да го постави Јанчев?

Членови на ВМРО-ДПМНЕ веруваат дека е возможно наскоро да се одржи вонреден конгрес на партијата, на кој ќе дојде до промена на партискиот лидер.

Прочитај повеќе

Бавна правда: 650 судења се одложени за 1,5 година поради отсуство на обвинител

За една и пол година (2017 до јуни 2018 година) во скопскиот кривичен суд биле одложени 672 судења, од кои во Одделот за организиран криминал и корупција, биле одложени 650 поради отсуство на обвинител

Прочитај повеќе

МВР започна со заштита на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Пријава за фејсбук-статус на советник на Груевски

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе Известување за откриени содржини во кои има повикување на насилство или најави за однесување кое би значело загрозување на туѓа безбедност

Прочитај повеќе

Пратениците гласаат поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите

Пратениците ќе гласаат поединечно, а спикерот Талат Џафери нареди да се заклучат вратите за никој да не излезе. Ваквото гласање е на барање на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Преговорите со НАТО за Македонија се речиси рутински - се подготвуваме веќе 19 години

Пристапните разговори за членство во НАТО, кои вчера почнаа во Брисел, за Македонија се речиси рутински, едногласни се и домашните и претставниците на Алијансата, особено затоа што земјата веќе 19 гoдини и формално се подготвува за членство.

Прочитај повеќе

Загрозениот сведок повторно ќе сведочи за „27 април“

Поради расправијата меѓу судечкиот совет и адвокатите за лошите услови во старата зграда на судот, одбраната беше казнета со по 1.000 евра, по што го напуштија судењето.

Прочитај повеќе
Scroll To Top