Македонија ја покори Хаифа - Пандев конечно го прекина голгетерскиот пост

Репрезентацијата на Македонија успеа да оствари вечерва гостинска победа во Хаифа, против домаќинот Израел со 1:0..

Победата апсолутно ја заслуживме, пред се поради иницијативата која што ја имавме, но и многуте пропуштени шанси за реализација на гол. Во првиот дел дури ни поништија и регуларен гол, имавме и дирек пред полувремето, но сепак голот дојде во вториот дел.

Една одлична топка на Елиф Елмаз до Горан Пандев, и Македонија води со 1:0од 73. минута. До крајот Македонија го сочува водството и запиша втора победа во овој квалификациски циклус за СП 2018.

Позицијата за нас останува иста на табелата, 5то пласирана репрезентација, но сега на само -3 во однос на Израел кој има 9 бодови.

Од преостанатите натпревари во нашата група Г, Шпанија оствари сигурна победа против Италија со 3:0, два гола постигна Иско, додека еден беше дело на Алваро Мората, додека и Албанија денеска оствари победа против Лихтенштајн со 2:0, за 3. позиција во нашата група, веднаш зад Шпанија (19) и Италија (16).

Во натпреварите од групата И, Украина на домашен терен оствари лесна победа против Турција со 2:0, таму Јармоленко беше двоен стрелец. Од истата група, мечот помеѓу Хрватска и Косово беше прекинат при 0;0 резултат поради поројниот дожд кој паѓаше во Загреб, додека Финска оствари прва победа во квалификацискиот циклус против Исланд со 1:0.

Од групата Д, Велјс со минимални 1:0 ја победи селекцијата на Австрија, стрелец беше Вудбурн, додека Србија ја совлада Молдавија со 3:0 и се зацврсти на 2. позиција, додека Грузија против Ирска одигра само 1:1. Во оваа група, водечка е Србија со 15, следуваат Ирска со 13 и Велс со 11 бодови.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top