Вработените во СЈО земаа плата, УЈП ја замени Јанева

По три месеци без плата и здравствено осигурување, вработените во СЈО во текот на вчерашниот ден конечно биле исплатени, потврдуваат од СЈО за „Фокус“. На нивните сметки легнале платите за септември и октомври.

Прочитај повеќе

Заев: Безбедноста со членството во НАТО е основа за дополнителен економски раст

На Филозофскиот факултет во Скопје при УКИМ денеска се одржа последната од низата трибини на НАТО-карванот, на која дебатираа претседателот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев, и амбасадорот на Кралството Холандија во Скопје, Дирк Јан Коп.

Прочитај повеќе

„Макканабис“: Политичките партии да го донесат законот за канабис пред распишување на изборите

Здружението на производителите на медицински канабис „Макканабис“ денеска упати апел до трите најголеми политички партии во земјава итно да ги донесат измените во Законот за контрола на опојни дроги и психотрпони супстанции.

Прочитај повеќе

Силјановска: Немав ништо со финансиите во кампањата, Јанушев потпиша

Професорката Гордана Силјановска Давкова во вечерашното гостување на ТВ 21 се огради од финансискиот дел од претседателката кампања

Прочитај повеќе

Меркел по деветти пат последователно број еден на листата на најмоќни жени на Форбс

Ангела Меркел, канцеларката на Германија, по деветти пат последователно е прва на листата на 100 најмоќни жени во светот за 2019 година, која ја објави магазинот Форбс.

Прочитај повеќе

Заев: Не верувам дека ќе се остварат заканите кон моите деца, но преземени се мерки за претпазливост

Потенцираше дека тој, но и будното око на јавноста е сериозно насочено во случајот рекет и се очекува негова судска разрешница.

Прочитај повеќе

Владата донесе одлука да се врати спортската сала и други објекти на општина Куманово

Претходно и локалната власт информираше дека благодарение на позитивната волја на Владата, општината ќе си ги врати под управување градскиот стадион, стрелиштето, спортската сала и комплексот Соколана.

Прочитај повеќе

Пендаровски: Македонија ќе испраќа војници во Африка

Мал контингент македонските војници ќе земат учество во француските мировни мисии во Африка, соопшти шефот на државата Стево Пендаровски во интервју за Зидојче цајтунг. Тој предлага и условено членство во ЕУ.

Прочитај повеќе
Scroll To Top