Невремето денеска ќе стигне во Македонија

Според вонредната прогноза на УХМР, ќе има изолирана појава на поинтензивни процеси во вид на невреме со пороен дожд, електрични празнења, силен ветер и со град.

Прочитај повеќе

Повеќе градежни работници работат во странство

Македонската градежна оператива во странство извршила градежни работи во вкупна вредност од 454.540.000, што е за 203,8 проценти повеќе во споредба со првите шест месеци од минатата година.

Прочитај повеќе

Запален Букурешкиот договор

Го повикуваме да се разбуди и цврсто да застане во исконот на својот идентитет, од кој впрочем и никогаш не излегол, да се побуни против неговата изолација од срамните преговори за името и да им каже не на сите што прават сметка во крчма без него

Прочитај повеќе

Избрана Мис Македонија за 2013 година

На пистата излегоа единаесет девојки меѓу кои и струмичанката Марика Манчева која се откажа за трката во крајниот круг на претставување кога девојките ја прошетаа најпознатата струмичка улица во бикини, пренесува порталот Струмица Денес.

Прочитај повеќе

Денеска е Свети Пантелејмон

Тој клекна на колена, се помоли на Бога, а потоа му беше отсечена главата. Пострада во 304 година. Чудотворец во текот на животот, тој продолжи да исцелува и преку неговите свети мошти кои се зачуваа.

Прочитај повеќе

Самарас денеска на средба со Нимиц

Во меѓувреме грчките медиуми потврдија дека денеска посредникот во разговорите за спорот за името Метју Нимиц ќе присуствува на средбата на Самарас со генералниот секретар на ОН, Бан ки Мун,закажана за доцна попладне во Њујорк.

Прочитај повеќе
Scroll To Top