Богов: Штедните влогови растат и во услови на криза

Гувернерот на Народната банка, Димитар Богов, во неделното интервју на Радио Слободна Европа, вели дека се охрабрени од податоците за вториот квартал за оваа година за Бруто домашниот производ кој забележа раст

Прочитај повеќе

„Кромберг и Шуберт“ работи со полна пареа, најавени нови вработувања

Германскиот инвеститор „Кромберг и Шуберт“ кој е сместен во индустриската зона Жабени, работи со полна пареа, објавува Нова Македонија.

Прочитај повеќе

Објавен конкурсот за доделување на наградата „Мито Хаџи Василев-Јасмин“

Одборот за доделување на државната награда „Мито Хаџи Василев - Јасмин" распишува конкурс за доделување на наградата за 2013 година. Конкурсот трае од 1 до 31 октомври 2013 година.

Прочитај повеќе

Светскиот ден на срцето ке биде одбележан и во Македонија

Слушни го ритамот на срцето е насловена кампањата за подигнување на свеста за здраво срце и за третман и превенција од кардиоваскуларни заболувања.

Прочитај повеќе

Македонија дел од Втората глобална подводна акција за чистење на водите во светот

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Стево Темелковски денеска, на прес-конференција на пристаништето во Охрид, ќе информира за Втората глобална подводна акција за чистење на водите во светот.

Прочитај повеќе

Министерот Димовски на манифестација „Денови на Кочанскиот ориз“

Резултатите од проектот за пробното производство на турски сорти ориз во Кочанско се над очекуваното. Квалитетот на зрното е подобар, даваат поголем принос и порано зреат.

Прочитај повеќе
Scroll To Top