Министерството за здравство донираше 400 нови помагала за слепите лица

Четиристотини помагала од кои 300 звучни топломери и 100 звучни апарати за мерење крвен притисок доби денеска Националниот сојуз на слепи лица на Република Македонија.

Прочитај повеќе

НБРМ: Зголемена економска активност во второто тримесечје

Најновите движења во домашната економија не упатуваат на поголеми промени во амбиентот за спроведување на монетарната политика во однос на претходните оцени, информираат од НБРМ

Прочитај повеќе

Охрид ќе биде домаќин на меѓународна конференција за информатика и компјутерски инжинеринг

Од денеска до 15-ти септември во Охрид се одржува Меѓународна конференција „ИКТ иновации 2013“, на која ќе учествуваат повеќе од 200 експерти, професори и студенти од универзитети за информатика и компјутерски инжинеринг.

Прочитај повеќе

Вицепремиерот Бесими во посета на загрепскиот градоначалник

Загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ, утринава, во зградата на Градската управа, го прими заменик-претседателот на македонската влада, Фатмир Бесими,

Прочитај повеќе

Македонски производители на мед се закитија со злато во Хрватска

Во Хрватска, во Осијек, во организација на Здружението на пчелари „Радилица“ од Cлавонија, се одржа петтото по ред меѓународно оценување на квалитетот на произведениот мед, односно, се оценуваше присуство на влага во медот.

Прочитај повеќе

Премиерот Груевски и министерот Тодоров ја посетија Детската клиника

Премиерот Никола Греувски и министерот за здравство Никола Тодоров денеска ја посетија Детската клиника во Скопје каде што завршија градежните работи во рамки на реновирањето и сериозното подигнување на нејзиниот стандард.

Прочитај повеќе

Средба на министерот Никола Попоски со специјалниот претставник на премиерот на Нов Зеланд, Џим Болгер

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски денес го прими Џим Болгер, специјален претставник на Премиерот на Нов Зеланд.

Прочитај повеќе
Scroll To Top