Владата двојно ја намали цената за елаборати за легализација за социјално ранливите категории

Владата одлучи да ја намали цената на чинење на геодетски елаборати за бесправно изградени објекти за 50 проценти,

Прочитај повеќе

Македонските информатичари освоија сребрен и бронзени медали на Балканската олимпијада по информатика

Македонските информатичари освоија сребрен и два бронзени медали на 21. Балканска олимпијада по информатика (БОИ 2013), што се одржува во Сараево, Босна и Херцеговина.

Прочитај повеќе

Есма Реџепова денеска ќе ја добие титулата „Национален уметник“

Претседателот Ѓорге Иванов денеска ќе и ја додели титулата „Национален уметник на Република Македонија“ на пејачката и хуманистка Есма Реџепова-Теодосиевска

Прочитај повеќе

79 припадници на АРМ беа одликувани за учеството во „Феникс“ во Авганистан

Во касарната „Илинден“ во Скопје вчера, од страна на вооружените сили на CАД, свечено беа доделени одликувања на припадници на Армијата на Република Македонија

Прочитај повеќе

Јанкуловска: Жерновски потврди дека отстранетите лица нелегитимно го узурпирале земјиштето

Жерновски и Манчевски потврдуваат дека отстранетите лица нелегитимно го узурпирале земјиштето, напиша денеска на својот Фејсбук профил министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска,

Прочитај повеќе

Министерството за здравство донираше 400 нови помагала за слепите лица

Четиристотини помагала од кои 300 звучни топломери и 100 звучни апарати за мерење крвен притисок доби денеска Националниот сојуз на слепи лица на Република Македонија.

Прочитај повеќе

НБРМ: Зголемена економска активност во второто тримесечје

Најновите движења во домашната економија не упатуваат на поголеми промени во амбиентот за спроведување на монетарната политика во однос на претходните оцени, информираат од НБРМ

Прочитај повеќе

Охрид ќе биде домаќин на меѓународна конференција за информатика и компјутерски инжинеринг

Од денеска до 15-ти септември во Охрид се одржува Меѓународна конференција „ИКТ иновации 2013“, на која ќе учествуваат повеќе од 200 експерти, професори и студенти од универзитети за информатика и компјутерски инжинеринг.

Прочитај повеќе

Вицепремиерот Бесими во посета на загрепскиот градоначалник

Загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ, утринава, во зградата на Градската управа, го прими заменик-претседателот на македонската влада, Фатмир Бесими,

Прочитај повеќе
Scroll To Top