Туомиоја: Македонија треба да ги почне преговорите со ЕУ

Финска секогаш отворено го поддржува проширувањето на Европската унија и е подготвена по петти пат да ја поддржи препораката за почнување преговори со Република Македонија, истакна во Скопје финскиот министер за надворешни работи Ерки Туомиоја на заедничка

Прочитај повеќе

Стапката на навработеност падна на 28,8 проценти, најниско ниво досега

Стапката на невработеност во Република Македонија, во вториот кваратал од годинава, изнесувала 28,8 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Гошев: „Фараоните“ се тие кои ја уназадија Македонија

Македонија назадува поради аматерски, популистички, економски политики, поради незнаење како да се дефинира местото на државата и местото на пазарот.

Прочитај повеќе

Груевски: Растот во економијата ја намалува невработеноста

Растот на индустриското производство од 3,9 отсто во вториот квартал е над очекувањата и е трет најголем раст во Европа, по Литванија и Латвија, а растот на БДП придонесе невработеноста првпат да падне под психолошката граница од 30 отсто.

Прочитај повеќе

Промовирани реставрирани и дигитализирани филмови на браќата Манаки

Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, синоќа во Битола промовираше реставрирани и дигитализирани филмови на браќата Јанаки и Милтон Манаки, ДВД издание на Кинотека на Македонија.

Прочитај повеќе

Почна изградбата на новиот КПД Идризово

Со поставување камен темелник, вчера, во Скопје започна изградбата на новиот објект на затворот Идризово, најголема казнено поправна установа во Република Македонија.

Прочитај повеќе

Паско Кузман денеска ќе седне на обвинителната клупа

Во скопскиот Кривичен суд денеска почнува судскиот процес против поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман.

Прочитај повеќе
Scroll To Top