Анкета: Груевски е најтолерантниот политичар, а ВМРО-ДПМНЕ најдобро ќе се справи со невработеноста и меѓуетничките односи

Никола Груевски е најтолерантен како политичар, покажуваат резултатите од телефонската анкета спроведена во периодот од 20 до 23 септември со 1.092 испитаници, на Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП).

Прочитај повеќе

Никола Груевски на бизнис форум во Принстон ги повика американските компании да инвестираат во Македонија

Во рамките на економскиот дел од работната посета на Соединетите Американски Држави, владината делегација предводена од премиерот Никола Груевски, вчера присуствуваше и се обрати на бизнис форум во американскиот град Принстон, Њу Џерси

Прочитај повеќе

Индустриската зона „Жабени“ доби нов инфраструктурен лик

Индустриската зона „Жабени“ – Битола која се наоѓа во непосредна близина на македонско-грчката граница доби нов инфраструктурен лик, асфалтирани влез и паркинг простор, инвестиција на локалната самоуправа.

Прочитај повеќе

Министерот Беџети се сретна со пратеници од Европскиот парламент

Министерот за правда, Блерим Беџети, вчера се сретна со пратеници во Европскиот парламент, членови на Социјал-демократската Алијанса предводени од Либор Роучек

Прочитај повеќе

Оживеа Билјана која го белела платното во Охрид

Приказната за најпозната охридска девојка Билјана која платно белела на Охридското езеро, на туристите цело лето им ја раскажува охриѓанецот Ѓоко Јанески.

Прочитај повеќе

Сокотаб и Филип Морис го променија ликот на училиштето Гоце Делчев

40 илјади евра за целосно заменување на надворешната и внатрешната столарија, 60 илјади евра за целосна реконструкција на санитарниот јазол и дополнителни 20 илјади евра за реконструкција на фасадата, донираа за демирхисарското основно образование познатит

Прочитај повеќе

Заврши шестата фаза од конзервацијата и реставрацијата на црквата „Свети Никола“ во село Косел

Со поддршка од Министерството за култура, реализирана е шестата фаза од проектот за конзервација и реставрација на архитектурата и на фрескоживописот на црквата „Свети Никола“ во село Косел, Охридско ...

Прочитај повеќе

Странци нема да може да се стекнат со државно земјоделско земјиште

Собраниската Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска го прифати Предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за продажба на земјоделското земјиште во државна сопственост, поднесен од пратеникот Малиша Станковиќ.

Прочитај повеќе

ДОМ: Македонија да стане слободна зона, без ГМО

Демократската обнова за Македонија денеска ја одржа втората конференција од кампањата „ДОМ за заштита од ГМО“ на која информираа за законските прописи, нивното спроведување и работата на државните институции одговорни за семињата во Македонија.

Прочитај повеќе
Scroll To Top