Годинава биле прислушувани 369 граѓани со судски налог

Директорот на ОТА, Зоран Ангеловски во интервју за МИА вели дека е задоволен од начинот на кој функционира Оперативно-техничката агенција, за која нагласува дека е основана со цел да оневозможи каква било злоупотреба на мерката следење,

Прочитај повеќе

Две третини од домаќинствата сè уште се греат на дрва

Во моментов гасот е достапен само за домаќинствата во Куманово и во Струмица, а во останатите делови од земјава сè уште нема соодветна гасоводна мрежа.

Прочитај повеќе

Заев: Во Скопје ќе воведеме електричен трамвај од 100 милиони евра

Во Скопје ќе се воведе електричен трамвај на гуми кој ќе чини 100 милиони евра, кажа денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање

Прочитај повеќе

Mерко добил три пати поголем буџет на блокирана сметка на Општината

Антикорупциската комисија ќе поднесе иницијатива за кривично гонење на градоначалникот на Струга Рамиз Мерко за да се утврди дали тој незаконски трошел државни средства спротивно на јавниот интерес и на законите.

Прочитај повеќе

Заев: Со нас поквалитетно здравство и лекови за граѓаните

Мерката за укинување на квотите за лекови на рецепт во сите аптеки успешно ја спроведуваме, зајакнати се и контролите за да ги подобриме услугите.

Прочитај повеќе

Димитров денеска на испит кај Милошоски

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров синоќа во студиото на телевизија Алсат потврди дека денеска ќе учествува на собраниската Комисија за надворешна политика за да даде отчет, односно извештај по недобивањето на датум за преговори од Брисел

Прочитај повеќе

Нов изборен модел полесно ќе помине во ДИК отколку кај партиите

Нова средба на работните групи на партиите за измена на Изборниот законик се најавува до крајот на оваа седмица, за да се усогласат ставовите пред одржувањето на предвремените парламентарни избори во април следната година.

Прочитај повеќе

И преговори и методологија - шанса и за Макрон и за Македонија!

Очекувано е Франција наскоро да го повлече ветото за Македонија, а да го остави за Албанија, бидејќи на тој начин францускиот претседател конечно ќе се ослободи од епитетот „лошо момче“, а сепак ќе остане цврсто на ставот дека е потребна нова методологија

Прочитај повеќе
Scroll To Top