Општина Охрид: При крај се подготовките за утивање на дивоизградените објекти

При крај се подготовките за започнување на акцијата за уривање на дивоизградени објекти на подрачјето на Општина Охрид,опфатени во регистарот.

Прочитај повеќе

Јанушев бара кривична одговорност за Русковска, зашто дозволила Јанева да прати допис од притвор

Во прилог на тоа, тој го цитира 178 став 5 од Законот за кривична постапка, каде се наведува дека:„Притвореникот може да се допишува со лица надвор од затворот со знаење и под надзор на органот што ја спроведува истражната постапка“.

Прочитај повеќе

Локализиран пожарот кај Плетвар, сообраќајот нормализиран

Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Росоман е нормализиран синоќа околу 23 часот, информира АМСМ. Тој беше во прекин поради шумски пожар над каменоломот на превојот Плетвар во атар на селото Тројаци кон селото Топлица.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Јанева ме уценуваше да гласам за СЈО

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во тврди дека има сведочења од пратеници дека Катица Јанева наводно ги „обработувала" да гласаат за уставните измени.

Прочитај повеќе

Русија подготвена за преговори со Украина, но под кои услови?

Русија е подготвена да присуствува на самитот во Париз за да се обиде да го обнови прекинатиот украински мировен процес, но има строги предуслови за продолжување на разговорите, изјави висок руски претставник.

Прочитај повеќе

Љупчо Палевски приведен во Србија по потерница од Хрватска

Љупчо Палевски е приведен од српската полиција на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ и во моментов се наоѓа во екстрадициски притвор.

Прочитај повеќе

Судијката Лаличиќ го казни адвокатот Алиспајиќ со 2.000 евра бидејќи ја навредил на фејсбук

Судијката Софија Лаличиќ го казни адвокатот Асмир Алиспајиќ со парична казна од 2.000 евра, поради објавен статус на неговиот фејсбук профил, во кој напиша „Сваровски судијата Софија Лаличиќ дно од судија, под итно разрешување“.

Прочитај повеќе

МВР бара затворски казни за 9 жители на селото во кое доминира ѕвездата од Кутлеш

Загрозување на безбедност на полициски службеници и спречување на службено лице во вршење службено дејствие се двете основи за кривичните пријави кои ги добиле вкупно 9 жители на селото Волино општина Дебрца.

Прочитај повеќе
Scroll To Top