Тодоров: Ако се врши политички прогон врз ВМРО-ДПМНЕ, тогаш рејтингот на партијата ќе растеше

Никола Тодоров во вечерашното гостување на телевизија Канал 5 рече дека ако се вршел политички прогон како што тврди претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, тогаш рејтингот на партијата би требало да расте.

Прочитај повеќе

Мијалков денес за прв пат од притвор треба да биде спроведен во судница

Поранешниот шеф на тајната полиција, Сашо Мијалков денес за прв пат откако е приведен треба да биде спроведен во Основниот суд Скопје 1 на рочиштето за случајот „Титаник 2“.

Прочитај повеќе

Независните пратеници предлагаат селективна амнестија за обвинетите во случајот „27 април“

Целосна амнестија на индиректните учесници во немирите во Собранието лани на 27 април и преквалификација на обвинението на другите обвинети предлагаат независните пратеници на ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Утре ќе се знае дали Јанакиески и Божиновски ќе се бранат од слобода или остануваат во Шутка

Утре на посебни јавни седници во Апeлациониот суд, одбраната на Миле Јанакиески и Кирил Божиновски ќе образложува зошто треба да им се укине притворот.

Прочитај повеќе

Владата во портокалово: Нулта толерација за насилството врз жените

По повод светскиот ден за борба против сите форми на насилство врз жените 25 ноември, зградата на Владата денеска е осветлена во портокалово, која е симбол на оваа борба.

Прочитај повеќе

Нов владика на МПЦ ќе стане помошникот на Наум

Македонската православна црква – Охридска архиепископија утре во манастирот во Водоча за нов владика ќе го хиротониса епископот полјански отец Јаков, кој како викарен епископ на струмичката епархија ќе му помага во раководењето на владиката Наум.

Прочитај повеќе

Груевски е четвртиот бегалец што добил азил во Унгарија по „Стоп сорос“ програмата

Груевски е само четвриот азилант кому Унгарија му одобрила статус на бегалец под меѓународна заштита, откако владата на Виктор Орбан од први јули ја воведе таканаречената „Стоп сорос“ програма за мигранти.

Прочитај повеќе

Мијалков сам се пријавил во притвор

Сашо Мијалков, поранешниот директор на УБК, сам се пријавил во притвор без никаква присила, велат од неговиот адвокатски тим, по одредувањето на 30-дневни посебни мерки за обвинетиот во случајот „Таргет Тв рдина“.

Прочитај повеќе

Војнички живот во Авганистан: Педестина припадници на АРМ во придонес кон мирот

На повеќе од пет илјади километри оддалеченост од дома, 49 припадици на македонските воени сили рамо до рамо со војниците од земјите-членки на НАТО

Прочитај повеќе
Scroll To Top