Седумнаесет години Охридски рамковен договор

На 13 август пред седумнаесет години беше потпишан Рамковниот договор со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во Република Македонија во 2001 година.

Прочитај повеќе

Министерство за земјоделство: Се преземаат мерки за стабилизирање на пазарот на сливи

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство на почеток на следната недела ќе излезе со конкретна интервентна мерка за стабилизирање на пазарот на сливи.

Прочитај повеќе

Мицкоски од Беласица: Македонија секогаш патела од раката на Македонецот!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска со виде порака од Беласица се обрати до јавноста, откако претходно им одаде почит на петмината стрелани студенти во 1951 година.

Прочитај повеќе

Бујар Османи на Фејсбук сподели каде има конкурси за вработување во државни институции

Вицепремиерот Бујар Османи на својот Фејсбук профил сподели објави од огласи за тоа каде сѐ има отворени работни места и ќе се реализираат вработувања.

Прочитај повеќе

ОМД: Да запалиме свеќа пред Канцеларијата за врски во Скопје во спомен на жртвите од поделбата на Македонија

Maкедонија памети. Бидете дел од едноминутниот молк во спомен на жртвите на бруталноста на грчката држава од поделбата на историска Македонија во 1912-1913 година, се вели во повикот на Обединетата македонска дијаспора за собир денеска во 19,30.

Прочитај повеќе

Пропаганда за референдумот може да води секој, ама со чии пари?

Ценовниците и условите за медиумско претставување кои медиумите ги доставуваат до ДИК се однесуваат само на просторот за пропаганда предвиден за овластениот предлагач Собранието.

Прочитај повеќе

Град Скопје се извини: Грешка е објавувањето на старо видео од прскањето

Град Скопје се извини за грешката со испраќањето линк од видео кое е објавено на 8 јули, а се однесува на прскање против комарци.

Прочитај повеќе

Министерство за здравство: Нема да дозволиме недостиг од инсулин

Јавната набавка на инсулин ќе биде распишана на почеток на следната недела и завршени се сите претходни подготвителни работи, информираат од Министерството за здравство.

Прочитај повеќе

Ѓорчев: Пред една година Скопје ги пречека Реал Мадрид и Манчестер јунајтед, а денес Шилегов не може да испрска против комарци

Иако од Град Скопје уверуваат дека се прска против комаци во овие летни температури, сепак, повеќето од скопјани се жалат на, како што велат, недоволниот ангажман на главниот град за спас од овие инсекти.

Прочитај повеќе
Scroll To Top