Димитров: Во ваше име ќе побарам прошка од родителите и верувам дека ќе ја добијам

Пратениците од опозицијата на седницата за интерпелација на министерот за надворешни работи Никола Димитров неколку пати ги споменуваа ставовите на неговите родители околу прашањето за спорот за името.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Митрополит Наум: Во минатото со Бугарија бевме едно

По повод 100-годишнината од смртта на Митрополит Герасим Струмишки, Бугарски Културен Клуб-Скопје и Фондација Бугарска Памет организираа панихида во негова чест, во Црквата Св.Кирил и Методиј во Струмица.

Прочитај повеќе

Ахмет Пател, познатиот Охриѓанец кандидат за градоначалник од етничките заедници

Познатиот охриѓанец Ахмет Пател ,сопственик на менувачницата „Европа“ од Охрид ,влегува во трката за Градоначалник на Општина Охрид , поддржан од Етничките Заедници во Охрид, дознава ОхридСкај.

Прочитај повеќе

Гордана Силјановска кандидат за претседател на Македонија

Триесетина професори со повик до јавноста да ја поддржат кандидатурата на универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова за претседател на државата.

Прочитај повеќе

Царовска: Просечната пензија за една година е покачена од 13.954 на 14.445 денари

Порсечната пензија, од декември 2017 до декември 2018 година е порасната од 13.954 на 14.445 денари , посочи министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, во вечерашното гостување на „24 анализа“.

Прочитај повеќе

Димитров: За недела до две Македонија добива столче во НАТО

Македонија оваа недела или на почетокот на идната ќе го потпише Протоколот за НАТО, а на столчето во Северноатлатнскиот совет ќе седне штом Протоколот биде ратификуван во грчкиот Парламент, вели шефот на дипломатијата Никола Димитров.

Прочитај повеќе

19 милиони евра од уплатите за пензии се краделе во времето на министрите Спиро Ристовски, Диме Спасов и директорите на ДУИ

Деветнаесет милиони евра ќе треба државата да им врати на над 12.000 осигуреници, чии пари за пензиско осигурување во изминатите 10 години не им биле уплаќани во вториот пензиски столб.

Прочитај повеќе
Scroll To Top