Димитров: Дали бевме горди Македонци кога во Грција одевме со ливче, наместо со пасош?

Минатиот пат кога ДПМНЕ се занимаваше со обнова, одвај застанавме на нозе, бевме на работа на бездна, рече Никола Димитров

Прочитај повеќе

Силјановска: Со граѓанска програма ДУИ нека освои 61 пратеник за Албанец премиер

Во гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ на ТВ Алфа, професорката Гордана Силјановска Давкова, со порака до ДУИ околу нивното барање за премиер Албанец.

Прочитај повеќе

Македонците лани во Грција потрошиле 114 милиони евра

Минатата година, Грција ја посетиле 948.000 македонски државјани, бројка што е за 20 отсто помала во споредба со туристите во 2018 кога имало 1.187 000, според официјалните податоци од Банката на Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Прочитај повеќе

Османи: Време е да ги отвориме аеродромите и границите без ограничувања

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на Фејсбук напиша дека е време да се отворат границите во земјава без никакви ограничувања.

Прочитај повеќе

Шекеринска: Вака ја личи Армијата, со нови униформи

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, на социјалната мрежа фејсбук објави фотографина од армијата, до која напиша: “Вака ја личи Армијата – со нови униформи. Честитки!”

Прочитај повеќе

Филипче: Од Јапонија пристигна антивирусната терапија „Авиган“ за 100 пациенти со Ковид-19

Јапонија го обезбеди лекот Фавипиравир -„Авиган“ за земји погодени од Ковид-19, во партнерство со УНОПС, Канцеларијата за услуги на проекти на Обединетите нации. И Република Северна Македонија од Јапонија доби „Авиган“ за пациенти со Ковид-19.

Прочитај повеќе

Комисијата за заразни болести предлага отворање на казината и теретаните

Министерот за здравство, Венко Филипче, кажа дека денеска на состанокот на Комисијата за заразни болести се разговарало за дополнително попуштање на мерките, пред сѐ на мерките коишто сега значат забрана за работа на повеќе економски оператори.

Прочитај повеќе

Завршува вонредната состојба, продолжува изборната трка

Задутре и официјално почнува изборната кампања, која овој пат ќе се реализира во посебни услови, односно без митинзи и поголеми собири, туку главно онлајн

Прочитај повеќе

Над 19.000 граѓани заработија прекршоци за неносење заштитна маска

Само во изминатото деноноќие на територијата на целата држава за непочитување на одлуката за носење на лична заштита на лицето се сакционирани 805 лица.

Прочитај повеќе
Scroll To Top