ЕК со реакција на говорот на Иванов

Европската комисија реагираше на говорот на претседателот Ѓорѓе Иванов вчера на Мечкин Камен, во кој тој изјави дека не го поддржува договорот со Грција за името.

Прочитај повеќе

Тендерот за реагенси поништен, прифатени жалбите на трите компании

Министерствотовто за здравство денеска во целост го поништи тендерот за набавка на реагенси, откако Државната комисија за жалби по јавни набавки ги прифатила сите три жалби на компаниите Адриамед, АД Д-р. Пановски и Авицена.

Прочитај повеќе

Бартол: Се надевам в година Македонија да влезе во НАТО

Горазд Бартол, шефот на Канцеларијата на НАТО во Скопје се надева дека следната година, кога Алијансата ќе одбележи 70 години од основањето, во седиштето на НАТО во Брисел ќе се вее и македонското знаме.

Прочитај повеќе

МРТ ја обвини СДСМ дека врши притисок: Изнесените ставови се лични ставови на гостите

Првиот програмски сервис на Mакедонската радиотелевизија со демант реагира на вчерашното соопштение од СДСМ, со кое го осуди пренесот на телевизијата од одбележувањето на Илиден и побара оставки.

Прочитај повеќе

Кабинетот на Иванов: Жалиме за инцидентот, ама Владата да се запраша зошто беше исвиркана

Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов вечерва соопштија дека жалат за инцидентот во Крушево, но дека тој не бил предизвикан од пораките во говорот на претседателот.

Прочитај повеќе

Антиалбанско скандирање на манифестацијата што ја организираше претседателот Иванов

“Добар шиптар мртов шиптар” е само една од антиалбанските пароли кои ги извикуваа дел од присутните на централната прослава на Илинден, на Мечкин Камен во Крушево, која беше во организација напретседателот Ѓорге Иванов.

Прочитај повеќе

Се собираат потписи за „контра-референдум“

Граѓанската организација „Млади за Македонија“ започна со акција за собирање на потписи за распишување, на како што велат тие, нов „Татковински референдум“.

Прочитај повеќе
Scroll To Top