Цело Скопје гори од коледарски огнови и се гуши од ПМ честички кои изнесуваат од 200 до 537 мг

Оние што секоја година палат коледарски огнови, не ги послушаа срамежливите апели на градоначалниците, кои бараа да не се палат огнови, но и ги молеа тоа да го прават со еколошки дрва.

Прочитај повеќе

СОЛУНСКИОТ СУД ОДОБРИ ЕКСТРАДИЦИЈА НА ГРУЈЕВСКИ И БОШКОСКИ

Избеганите Горан Грујевски и Никола Бошкоски ќе бидат екстрадирани во Македонија да одговараат како обвинети во случајот на СЈО „Тврдина-Таргет“ и за други обвиненија, одлучи утринава Апелациониот суд во Солун.

Прочитај повеќе

МПЦ ПРЕСЕЧЕ: НЕ за утрешните бадникови огнови, собраните дрва да се донираат

Македонската православна црква-ОА одлучи годинава на 5 јануари да не се палат бадникови огнови, а веќе собраните дрва да се донираат на социјално загрозените семејства, пишува Религија.мк .

Прочитај повеќе

Наместо 200, судиите поротници да добиваат најмалку 400 денари од судење

Судиите поротници од судовите во Скопје, Тетово, Гостивар, Куманово, Охрид, Струга, Битола, Прилеп, Штип, Струмица, наместо по 200 денари, да добиваат најмалку по 400 денари од судење.

Прочитај повеќе

СПЦ обвинува, МПЦ молчи, БПЦ во офанзива

Севселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот патријарх Неофит на 7-ми јануари се очекува да разговараат за одлуката на БПЦ да биде промотор за признавање на автокефалноста на МПЦ пред православните цркви

Прочитај повеќе

Груевски и Јанакиески во јануари повторно заедно на обвинителна клупа, овој пат за „ТНТ“

Основниот суд Скопје 1 за 24 јануари го закажа стартот на судскиот процес за случајот „ТНТ" во кој обвинети се поранешниот премиер и поранешен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески и Тони Трајковс

Прочитај повеќе

ЈАНЕ ГО ВИКНА ЗАЕВ ДА ИГРААТ ФУДБАЛ, ОТКАКО ПРЕМИЕРОТ МУ ВЕТИ ДЕКА ЌЕ ГО ДОБИЕ ЛЕКОТ ЗА НЕГОВАТА РЕТКА БОЛЕСТ

Премиерот Зоран Заев му вети на деветгодишниот Јане кој боледува од ретката болест спинална мускулна атрофија дека државата ќе го обезбеди лекот „спинраза“.

Прочитај повеќе

Пристигнати осум жалби за притворите на 29 лица осомничени за крвавиот четврток

Од Кривичниот суд соопштија дека досега до нив стигнале осум жалби на одлуките за продолжување на притворот на 29 лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април.

Прочитај повеќе
Scroll To Top