Филипче: Изборите ќе се спроведуваат по протокол додека не се пронајде вакцина за Ковид-19

Имаме сосема доволна количина на заштитна опрема за сите лекари и членови на избирачките одбори кои би требало да ги спроведат изборие и изработен соодветен протокол, рече министерот за здрвство Венко Филипче на ТВ 21.

Прочитај повеќе

Николовска: Боки сам не може да изрекетира 500 денари од продавница, а не милиони од бизнисмени

Ружица Николовска го даде своето стручно мислење за денешната пресуда за случајот „Рекет“ во гостувањето во телевизија Телма. Според неа зад случајот се кријат високи структури во власта.

Прочитај повеќе

Милошоски за прославата на Преспански договор: Димитров и Заев славеа (себе)понижување

Поранешниот министер за надворешни работи на Македонија и досегашен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, ја прокоментира прославата на двегодишнината на Преспански договор.

Прочитај повеќе

Историско видео од основачко собрание на ВМРО-ДПМНЕ: Љубчо Георгиевски ги крена на нозе сите присутни

Како Љубчо Георгиевски зборуваше на Основачкото собрание на ВМРО-ДПМНЕ во Битола во 1990 година, така луѓето стануваа на нозе, раскоплескаа и извикуваа: Македонија, Македонија!

Прочитај повеќе

Мијалков: Наводниот инцидент на моето обезбедување е лага, го измислило лице кое се преставува како советник на министерот на МВР

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, ги отфрли како неточни информациите дека синоќа се случил инцидент во ресторанот „Дистрикт“ во кој наводно учествувало неговото обезбедување.

Прочитај повеќе

Без маска 633 лица, решенија за изолација за 336 граѓани

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Македонија на 336 лица им се издадени решенија за изолација, а 175 лица потпишале изјави за самоизолација.

Прочитај повеќе

Заев по две години од Договорот од Преспа: Можеме да кажеме – вредеше!

Две години по потпишувањето на Преспанскиот договор со Грција, лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку својот профил на Фејсбук порача дека вредел целиот вложен труд во тој процес.

Прочитај повеќе

Џафери го потпиша Решението за распишување на предвремените избори на 15 јули

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери информираше дека Решението за распишување на предвремените избори за пратеници во Собранието на 15 јули 2020

Прочитај повеќе
Scroll To Top