Сервер: Претстојниот референдум клучен за иднината на Македонија

Претстојниот референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се за влез во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција е клучен за македонската иднина, смета професор Даниел Сервер од универзитотот Џон Хопкинс.

Прочитај повеќе

Мицкоски и Иванов му кажале на Столтенберг дека не го прифаќаат Договорот

Во соопштението од Кабинетот на претседателот се вели дека земјава ги исполнила условите за членство во НАТО уште во 2008 година и оти немало други услови за исполнување, алудирајќи на договорот со Грција.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Премиерот Заев додели договор за грант на Националниот младински совет за развој на проектот Youth Wiki

Зоран Заев, денеска додели договор за грант од Владата на Република Македонија и Националната Агенција за европски образовни програми и мобилност, на Националниот Младински совет на Македонија.

Прочитај повеќе

Столтенберг денеска во Стајковци, град Скопје ќе именува улица по неговиот татко

Генералиот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска во 11,30 часот ќе го посети скопското село Стајковци, а домаќин на настанот ќе биде градоначалникот на општина Гази Баба, Борис Георгиевски.

Прочитај повеќе

Отворен патот за признавање на МПЦ

Тоа ќе значи дека МПЦ ќе биде призната од најголем дел од православните цркви како рамноправна православна црква, која ќе може да сослужва и да комуницира на рамноправна основа, вели Владиката Тимотеј

Прочитај повеќе

Формиран Комитетот за интеграција на Република Македонија во НАТО

Владата на денешната редовна 86-та седница го формираше Комитетот за интеграција на Република Македонија во НАТО со кој ќе претседава премиерот Зоран Заев.

Прочитај повеќе

Црвенковски: Употребата на „Северна Македонија за внатрешна употреба е премногу!

Познатата организација „ВикиЛикс“, во документ од 29 јули 2008 година кој се однесува на грчко-македонските односи, објави дека тогашниот претседател на државата Бранко Црвенковски, сметал дека името „Северна Македонија“ за внатрешна употреба е премногу.

Прочитај повеќе

Бошкоски до алфите: Ме нападнавте како хиени, ме апсевте за да му се додворувате на Мијалков

Поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков денес во судница во Основниот суд Скопје 1 не му постави ниту едно прашање на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски.

Прочитај повеќе
Scroll To Top