Харадинај: Визна либерализација и војска на Косово во рок од една година

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави дека либерализацијата на визите ќе се случи во март следната годината, веднаш по прославата на десетгодишнината од независноста на Косово.

Прочитај повеќе

Спасовски: Секој кој работел противзаконски ќе мора да се качи на вагата на правдата

По повод една година од работата на Владата на Заев, со обраќање пред јавноста се јави и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Прочитај повеќе

Паркирањето во центарот на Охрид од летово ќе се наплаќа со СМС пораки

Општина Охрид планира наплатата за паркирање возила во градот во текот на престојната летна туристичка сезона да го врши по пат на СМС порака на бројот 144-644 од сите национални оператори или со грепки.

Прочитај повеќе

Тимотеј: Не бараме бришење на името, ама ако нѐ признаат како Охридска архиепископија, ние тоа би го прифатиле

Владиката исто така потврди дека испраќањето писмо на премиерот Зоран Заев до Вселенската патријаршија било во координација со Синодот на МПЦ-ОА.

Прочитај повеќе

МПЦ-ОА демантира: Не бараме од Вселенската партијаршија да го брише терминот „македонска“

Синодот на МПЦ-ОА ги негира сите информации во јавноста дека од Вселенската патријаршија било побарано признавање на статусот на црквата со бришење на теминот македонска.

Прочитај повеќе

Мицкоски го „мобилизира“ членството, повикува на масовен протест во сабота

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски продолжи со теренските активности во пресрет на најавениот протест на неговата партија закажан за втори јуни

Прочитај повеќе

„ТИТАНИК“ ОДЛОЖЕН ПОРАДИ ЗДРАВСТВЕНИ ПРОБЛЕМИ НА ЈАНКУЛОСКА

Денешното рочиште за предметот на СЈО „Титаник“ беше одложено бидејќи во судницата во Основниот суд Скопје 1 не дојде обвинетата ексминистерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска порад здравствени проблеми.

Прочитај повеќе

ЕКСКЛУЗИВНО: МПЦ-ОА предлага да го избрише „МАКЕДОНСКА“ за да биде признаена!?

Портпаролот на Синодот на МПЦ-ОА, митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј, во изјава за „Слободен печат“ призна дека било испратено такво писмо, но како што рече, преку писмото било побарано да се додели автокефален статус и ништо повеќе.

Прочитај повеќе

Една година Влада: Огромните очекувања донесоа огромни разочарувања

Огромните очекувања од новата влада донесоа исто такво разочарување кај граѓаните, кои една година по устоличувањето ѝ доделија жолт картон.

Прочитај повеќе
Scroll To Top