Делчевските пожарникари си ги земаа парите, но на кого се му должи Делчево: Задолжените општини бараат помош од Владата

Половина од општините на истокот тонат во долгови, а исклучок не е ниту градот кој од Европската унија го делат само 10 километри.

Прочитај повеќе

Навредите кон Албанците во емисијата на Неделковски ја поделија Комисијата за дискриминација

Мнозинството на Комисијата за заштита од дискриминација донесе Мислење по претставката поднесена протиов АЛФА Телевизија.

Прочитај повеќе

МИЛИОНСКА СУМА: Колку пари државата инкасирала за пет месеци од данокот на добивка

Додека од ДДВ се намалуваат приходите кои ги собрала државата за првите пет месеци од годинава, од данок на добивка сумите кои се инкасирани бележат раст.

Прочитај повеќе

„Илинден“: Албанскиот државен комитет за малцинства ја исправи грешката - не нарече Славомакедонци

Албанскиот државен комитет за малцинства ја корегира грешката на веб страницата во делот резервиран за влашкото малцинство, па македонското малцинство повеќе не е Славомакедонско, туку Македонско.

Прочитај повеќе

Богоевски: Ако не им се суди на Иванов, Груевски и Вељаноски за 27 април, делото нема смисла

Без одговорност на највисоките функционери, делото „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“ за настаните од 27 април минатата година во македонското Собрание нема смисла, оцени денеска Слободан Богоевски.

Прочитај повеќе

Законите договорени од лидерите најверојатно утре ќе влезат во собраниска процедура

Законот за финансирање на партиите и измените на законот за Влада со се „пржинска“ Влада како системско решение пред секои избори, според партиски извори во власта и опозицијата, се очекува утре да влезат во собраниска процедура, објави ТВ 24.

Прочитај повеќе

Заев: Вечно ќе бидеме Македонци и вечно ќе зборуваме македонски јазик

По вчерашната лидерска средба, на која не се постигна договор за аспектите на референдумот за името, премиерот, Зоран Заев, утринава уверува дека македонскиот идентитет не е загрозен.

Прочитај повеќе

Шапкароски од Перт до „Гардијан“: Македонците не бараат од никој да смени име

Британскиот весник „Гардијан“ објави писмо од Александар Алекс Шапкароски од Перт, национален извршен директор за Австралија и претседател на огранокот за Западна Австралија на Светски македонски конгрес.

Прочитај повеќе

Македонија на дното: Огромен процент од граѓаните не можат да си дозволат седумдневен одмор во странство

Според истражувањето на Еуростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9%) не можат да си дозволат годишен одмор во странство, пишува “Aл Џезира”.

Прочитај повеќе
Scroll To Top