Македонките каратистки близначки се спремаат за Олимписките Игри во Токио 2020

Близначките Мишела и Маријана Димоска се борат против часовникот, црвената лента и можеби дури и една со друга, во обид да го живеат олимпискиот сон што нивните родители од секогаш го посакувале..

Македонските карате ѕвезди се надеваат дека Австралискиот олимписки комитет ќе им помогне да го забрзаат патот кон нов Австралиски пасош за да можат да се натпреваруваат во зелените и златните бои на наредните Олимписки игри во Токио следната година.

Двете сестри близначки, чии родители Златко и Ели сега се влијателни карате претставници, се преселија во Перт во ноември 2016 година, откако добија бизи за извонредни таленти. Но, познатите 21-годишници не можат да се натпреваруваат на Олимпијадата ако не имаат австралиски пасош откако ги известија македонските официјални лица дека нема да ја претставуваат таа земја.

Тие, исто така, ги отфрлија понудите за релокација од Хонг Конг и Нов Зеланд и не им беше дозволено да учествуваат на неодамнешниот турнир во Океанија во Сиднеј. Австралиската карате федерација испрати писмо за поддршка на AOC за помош за брзо следење на кандидатурата за државјанство.

„Сега се обидуваме да го забрзаме процесот за државјанство,“ рече Мишела.

„Моравме да чекаме првите две години тука во Австралија за да ја започнеме постапката, но ги преземаме чекорите за добивање државјанство што е можно поскоро. Нашите родители го имаат олимпискиот сон, но карате не беше на Олимписките игри, па сега ние имаме шанса.“

„Тие се надеваат дека можеме да го имаме нивниот сон. Тоа би значело многу“, додаде Мишела.

Маријана рече дека животот е подобар во Австралија, особено со дополнителните можности што се нудат во спортот. Мишела рече дека тие се среќни што дошле во Австралија.

Извор: The West Australian


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top