Македонските кадети на европски шампионат за кошарка

Само двете првопласирани репрезентации во четирите групи ќе продолжат во четвртфиналната фаза, а пласман во поквалитетната дивизија А ќе обезбедат само трите првопласирани селекции..

Со дуелот против Норвешка, кадетската кошаркарска репрезентација на Македонија до 16 години, денеска го почнува својот настап на Европскиот шампионат, дивизија Б, чиј домаќин е Сараево. Дуелот Македонија - Норвешка е во рамките од групата А, во која се уште и селекциите на Португалија, Финска, Бугарија и на Естонија. 

Само двете првопласирани репрезентации во четирите групи ќе продолжат во четвртфиналната фаза, а пласман во поквалитетната дивизија А ќе обезбедат само трите првопласирани селекции.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top