Макрон против секакво надворешно мешање во Либан

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, денеска во телефонски разговор со иранскиот претседател Хасан Рохани предупреди за „какво било надворешно мешање“ во Либан, по катастрофалната експлозија пред осум дена и по антивладините протести..

Макрон потсети на потребата да се избегнат ескалирање на тензиите и надворешно мешање и повика на поддршка за воспоставување влада за управување со вонредната состојба, се вели во соопштението на кабинетот на претседателот.

Тој, исто така, ја истакна важноста за „итна акција во рамките утврдени од Обединетите нации за време на Меѓународната конференција за поддршка на Бејрут и либанскиот народ“.

Двајцата претседатели се согласиле да ја зајакнат соработката во борбата против епидемијата на коронавирус во наредните недели.

Макрон го споменал либанското прашање и во телефонскиот разговор со рускиот претседател Владимир Путин и ја истакнал важноста на постојаните членки на Советот за безбедност на ООН кои работат заедно за да се смират во интерес на стабилноста на Либан и на целиот регион, како и за формирање влада.

Тој, исто така, ја повика Русија да учествува во механизмот што го започна Меѓународната конференција за поддршка на Бејрут и либанскиот народ, што се одржа со видео конференција под покровителство на ООН и Франција.

Москва не присуствуваше на меѓународната средба, за време на која беше ветена брза помош од 252,7 милиони евра.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top