МАНУ, одбележан Меѓународниот ден на холокаустот

МАНУ го одбележа Меѓународниот ден на холокаустот, најголемиот геноцид во модерната историја на Европа..

Претседателката на Еврејската заедница во Македонија Берта Романо Николиќ, рече дека важно е овој настан никогаш да не се заборава. 

За време на Втората Светска војна, германските нацисти убија околу 6 милиони Евреи во концентрациони логори, гасни комори и со масовни стрелања. 

Само од Македонија, тогашната бугарска окупаторска власт депортираше над 7 илјади Евреи.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top