Маск ги надминува очекувањата, рекордно високи цени на акциите на Тесла

Тесла ги надмина очекувањата на Wall Steet за годишнa испорака на возила и ја исполнисопствената цел, искачувајќи ги акциите на рекордно високо ниво..

Како резултат на зголемената побарувачка на седани од Model 3, Тесла во петокот соопшти дека испорачала 112.000 возила во последниот квартал на 2019 година, вклучувајќи 92.550 Model 3s и 19.450 Model S / X SUV, што беше над очекувањата кои беа 104.960 возила, според податоците на IBES од Рефинитив, пишува Ројтерс.

Производителот на автомобили „Силиконската долина“ испорача приближно 367.500 возила во текот на целата 2019 година, само што ја исполни ниската цел на својата цел да испорача 360.000 до 400.000 возила во 2019 година.

Акциите на „Тесла“ пораснаа дури за 5,5% на 454 американски долари, достигнувајќи рекордно високо ниво.

Акциите бележат силен тек во последните месеци откако објавија редок профит во последниот квартал. Со проценка на пазарот од над 80 милијарди американски долари, Тесла е далеку од надминување на традиционалните производители на автомобили како што се General Motors Co. (GM.N) и Ford Motor Co (F.N).

Фото: Tesla 2019 Share Movement


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top