Мазда повлекува 35,000 автомобили во Австралија

Над 35,000 модели на Мазда 3, 6 и CX-5 ќе бидат повлечени од Австралискиот пазар.

Мазда во Австралија се привлечени да повлечат голем број на автомобили поради проблем кој што моше да резултира во откажување на моторот.

Тие биле принудени да ги повлечат на моделите на Mazda3 од 2014 до 2016 година, како и и проблематичните модели за Mazda6 и CX-5 кои биле продадени меѓу 2012 и 2018 година.

Повлекувањето се однесува само на модели со дизел мотор.

„Погодените возила може да акумулираат наслаги на јаглерод во вентилот, покрај предвременото носење на одредени компоненти на моторот“, изјавија Мазда во соопштението.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top