Меркел: Задача на Собранието е да го спроведе договорот со Грција

Германската канцеларка Ангела Меркел оценува дека граѓаните на Македонија го поддржале договорот со Грција за решавање на спорот со името и оти задача на Собрането е да го спроведе до крај..

Ова, како што пренесе Дојче веле, е пораката во писмото на Ангела Меркел до премиерот Зоран Заев упатено на 5 октомври, а кое германската влада го објави вчера.

Во писмото Меркел ветува натамошна поддршка на Германија во спроведувањето на Договорот од Преспа. Таа исто така оценува дека на референдумот на 30 септември над 90 насто од оние кои гласале се изјасниле за поддршка на овој догово


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top