Microsoft му го зема местото на Amazon и стана втора највредна компанија во САД

Microsoft Corp си го врати второто место меѓу американските компании со највисока вредност, откако разочараниот извештај за кварталот на Amazon избриша 65 милијарди долари од пазарната капитализација на онлајн трговците на мало..

Apple ја предводи листата со вредност од над 1 трилион долари, по преминувањето на прагот во септември. Пазарната капитализација на Microsoft беше највисока на Wall Street од крајот на 1998 до почетокот на 2000 година пред продорот на дот ком меурот.

Aкциитe на Amazon поевтинија со 7%, што е најголем пад од речиси три години, бидејќи прогнозите за нејзина продажба во празничната сезона се под објавените цели и тоа ги засили стравувањата дека технолошките миленици на Wall Street почнуваат да чувствуваат посилна конкуренција .

Цената на акциите на Microsoft се намали за скромни 2% на позадината на распродажба во технолошкиот сектор предизвикана од најслабиот извештај на компанијата-мајка на Google Alphabet. Техничкиот индекс на Nasdaq изгуби 2,1% од неговата вредност.

Акциите на Microsoft поскапеа за речиси 4% од средата, кога софтверската компанија која постои 40 години, ги надмина очекувањата за профит за кварталот благодарение на бизнисот во натпреварот со Amazon.

Пазарната вредност на компанијата во петокот достигна 823 милијарди долари и е на пат да ја заврши трговијата над онаа на Amazon за прв пат од април, кога го отстапи своето место како втората по големина компанија по пазарна капитализација.

Вредноста на Amazon достигна 805 милијарди долари, откако беше сведена на проширеното тргување на Microsoft  во четвртокот.

И покрај падот Amazon ја зголемила вредноста со околу 40% од почетокот на годината, додека Microsoft додал околу 25% на својата вредност во 2018 година.

Просечната целна цена за Microsoft ја одредува пазарната капитализација на 963 милијард долари, а просечната целна цена за Amazon ја проценува на 1,068 трилиони долари.

Apple ќе ги објави своите резултати за кварталот следниот четврток.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top