Мијалков се спаси преку седумтемина пратеници, сега сака да го симне Мицкоски, а да го постави Јанчев?

Членови на ВМРО-ДПМНЕ веруваат дека е возможно наскоро да се одржи вонреден конгрес на партијата, на кој ќе дојде до промена на партискиот лидер..

-Преку овие седум пратеници Мијалков го „спасува својот газ“, а воедно ја погреба и Република Македонија – вели поранешниот претседател на ОК ВМРО-ДПМНЕ Делчево, Драган Христов.

Според него претстои сценарио за оставка на Христијан Мицкоски преку вонредниот конгрес и поставување на Митко Јанчев за претседател на партијата.

„Христијан Мицкоски, кој одлучна застана во одбрана и против промена на името и расчистување со старите кадри контролирани од Сашо Мијалков и еднаш засекогаш да ја избрише дамката од минатото и да го врати угледот на партијата. Христијан Мицкоски застана против амнестијата за поранешното раководство и не прифати никаков компромис да преговара со цел да поддржи промена на уставното име. Сашо Мијалков преку овие 7 послушници, соработувајќи до СДСМ и други фактори за да го „спаси својот газ“ и своите бизниси директно влијаел на исходот кој се случи во Собранието. Симптоматично е што баш сите пратеници, вклучувајќи ги овие 7, до последен момент го уверувале Мицкоски дека нема да гласаат за договорот“, напиша Христов на својот фејсбук профил.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top