Wednesday, December 2, 2020

Австралија

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе го блокира Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе ги блокира улиците пред Влада и Министерствата за надворешни работи за правда. Како што соопшти лидерот на партијата, Христијан Мицкоски...

СДСМ-Битола со реакција на вечерашниот протест на опозицијата

“Убава“ глетка вечерва и пред Општина Битола, а и пред зградата на битолскиот огранок на Социјалдемократскиот сојуз на МАКЕДОНИЈА. ДПМНЕ – Блокирана го најде обединувачкиот елемент...

ИНТЕГРА упати понуда за потпишување на Меморандум за соработка и формирање на антивладин фронт

Претседателството на ИНТЕГРА на својата 42/43-та седница, во полн состав, едногласно ја усвои Одлуката да упатиме како партија, понуда за потпишување на Меморандум за...

Трет повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија

Третиот повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија ќе биде објавен денеска. Како што сооопшти Министерството за локална самоуправа, амбасадорот на Европската...

Зетот на Виолета Томовска почина од последици на Ковид-19

Зоран Росоманов, зет за ќерка на фолк дивата Виолета Томовска ја изгуби битката со корона вирусот. Негови пријатели ја споделија веста за прераното заминување...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува за продажба на идентитетот – СДСМ прашува: Дали Мицкоски одработува за Бугарија

Од ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека Заев води пазарџиска влада и го продава идентитетот јазикот и историјата. Оттаму велат дека во наредните денови очекуваат премиерот да потпише...

Свет

Џонсон најверојатно ќе се вакцинира пред камери, сака да покаже дека вакцината е безбедна

Премиерот на Британија, Борис Џонсон може да се вакцинира во живо на телевизија за да покаже дека вакцината против ковид-19 е безбедна, но нема...

Меркел: Македонија се уште има шанси

Како што објави Дојче веле на македонски јазик, Меркел рече на видео-конференција со парламентарците на европскиот континент, но истакна дека германското претседателство сè уште...

Британски експерти: Нема причини за сомнеж во руската вакцина „Спутник V“

Во интервју за ЦБС, британски експерти од областа на вирусологијата го искажаа своето мислење за ефективноста на руската вакцина против ковид-19 - „Спутник V“. Експертите...

Технологија

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
clear sky
11.1 ° C
12.8 °
8.3 °
76 %
0.5kmh
3 %
Wed
13 °
Thu
23 °
Fri
22 °
Sat
24 °
Sun
18 °

Балкан

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што,...

Софија обвинува: Мицкоски, Црвенковски и Иванов предводат антибугарска хистерија

Во последните три дена по интервјуто на премиерот Заев за бугарската агенција БГНЕС во Македонија се случува хистерија, јавуваат медиуми во Бугарија преку кои...

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапите ќе градат илјадници станови во соседна Албанија. Aлбанскиот премиер Еди Рама, престојува во посета на Обеднетите Арапски Емирати (ОАЕ) и ја соопшти веста. „Во Абy...

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...

Естрада

Каранфиловски: Ми трепери срцето кога пеам пред нашите иселеници!

Еден од учесниците на “Фолк Фест Роса 2020” е и преспанската гордост, фолк пејачот со голема преспанска популарност Ташко Каранфиловски. *На почеток, кажете ми што...

Извлезе новиот хит на Секо „Слатка Печалба“

Во емотивен стил Секо ја промовираше песната „Слатка Печалба“ во која што се раскажува тажна печалбарска приказна која ги допира срцата на сите оние...

(ВИДЕО) Никола Зацески го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“

Оперскиот пејач Никола Зацески после неколку месеци работа го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“. Никола од 2018 година живее во Австралија,...

Спорт

Доаѓа нова генерација италијански тренери со Дел Пиеро, Виери, Пацини, Де Роси…

Италијанците се гордеат со својата тренерска школа која изроди великани како Виториo Поцо, Енцо Беарцот, Нереo Роко, Ариго Саки, Џовани Трапатони, Марчело Липи, Фабио...

Арсенал не бил вака лош речиси четири децении, на Артета не му е гајле

Синоќа Арсенал доживеа пораз на домашен терен од Вулверхемптон и со тоа го означи најлошиот старт на сезоната од 1981 година наваму. „Топчиите“ освоија само...

Елмас му „намести“ гол на Мертенс, Наполи ја прегази Рома

Составот на Наполи славеше убедлива победа над Рома од 4-0 во дербито на 9. коло во италијанската Серија А. Домашниот тим беше исклучително мотивиран на...

Мурињо: Нема да ми фали Марадона, туку Диего бидејќи ми се јавуваше само кога ќе загубам

Жозе Мурињо признава дека сериозно го потресла веста дека Диего Марадона починал. Марадона почина вчера во својот дом во 61-вата година од животот, а оваа...

Никогаш досега видено: Јувентус тотално ја смени својата историја

Големиот број повреди во екипата го принуди Андреа Пирло да ја смени клупската историја на Јувентус. Првпат во 123-годишното постоење на клубот, „бјанконерите“ почнаа официјален...

Здравје

СЗО: На светот му се потребни повеќе вакцини против коронавирус

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во...

Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер,...

Колку долго ќе трае дејството на вакцината против корона?

Вестите звучат оптимистички: кандидатите за вакцини од Moderna и BioNTech / Pfizer, наводно, нудат 90% заштита од ковид-19, а вакцината од британско-шведскиот фармацевтски концерн...

Најново

СЗО: На светот му се потребни повеќе вакцини против коронавирус

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во...

Џонсон најверојатно ќе се вакцинира пред камери, сака да покаже дека вакцината е безбедна

Премиерот на Британија, Борис Џонсон може да се вакцинира во живо на телевизија за да покаже дека вакцината против ковид-19 е безбедна, но нема...

ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе го блокира Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе ги блокира улиците пред Влада и Министерствата за надворешни работи за правда. Како што соопшти лидерот на партијата, Христијан Мицкоски...

СДСМ-Битола со реакција на вечерашниот протест на опозицијата

“Убава“ глетка вечерва и пред Општина Битола, а и пред зградата на битолскиот огранок на Социјалдемократскиот сојуз на МАКЕДОНИЈА. ДПМНЕ – Блокирана го најде обединувачкиот елемент...

Доаѓа нова генерација италијански тренери со Дел Пиеро, Виери, Пацини, Де Роси…

Италијанците се гордеат со својата тренерска школа која изроди великани како Виториo Поцо, Енцо Беарцот, Нереo Роко, Ариго Саки, Џовани Трапатони, Марчело Липи, Фабио...

Од 21 шеќерот ми се симна на 6,1 и раната на ногата ми заздраве за само 7 дена – раскажува Светислав

Светислав Булајиќ, машински инженер во пензија, до пролетоска беше силен и “здрав како дрен”, но сè започнало да оди наопаку, откако носејќи голем фрижидер,...

ИНТЕГРА упати понуда за потпишување на Меморандум за соработка и формирање на антивладин фронт

Претседателството на ИНТЕГРА на својата 42/43-та седница, во полн состав, едногласно ја усвои Одлуката да упатиме како партија, понуда за потпишување на Меморандум за...

Колку долго ќе трае дејството на вакцината против корона?

Вестите звучат оптимистички: кандидатите за вакцини од Moderna и BioNTech / Pfizer, наводно, нудат 90% заштита од ковид-19, а вакцината од британско-шведскиот фармацевтски концерн...

Трет повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија

Третиот повик за предлог-проекти за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Албанија ќе биде објавен денеска. Како што сооопшти Министерството за локална самоуправа, амбасадорот на Европската...

Меркел: Македонија се уште има шанси

Како што објави Дојче веле на македонски јазик, Меркел рече на видео-конференција со парламентарците на европскиот континент, но истакна дека германското претседателство сè уште...

Популарно

СЗО: На светот му се потребни повеќе вакцини против коронавирус

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во...

Џонсон најверојатно ќе се вакцинира пред камери, сака да покаже дека вакцината е безбедна

Премиерот на Британија, Борис Џонсон може да се вакцинира во живо на телевизија за да покаже дека вакцината против ковид-19 е безбедна, но нема...

ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе го блокира Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе ги блокира улиците пред Влада и Министерствата за надворешни работи за правда. Како што соопшти лидерот на партијата, Христијан Мицкоски...

СДСМ-Битола со реакција на вечерашниот протест на опозицијата

“Убава“ глетка вечерва и пред Општина Битола, а и пред зградата на битолскиот огранок на Социјалдемократскиот сојуз на МАКЕДОНИЈА. ДПМНЕ – Блокирана го најде обединувачкиот елемент...