Министрите на ЕУ заседаваат: Мала е веројатноста да се донесе одлука за преговори за Македонија и Албанија

Mинистрите од 28-те земји членки ќе се состанат денеска за да разговараат за почетокот на формалните преговори за членство на Македонја и на Албанија..

Како што стојат работите, мала е веројатноста да се донесе одлука за почеток на преговорите за двете земји.

Имаше големо несогласување меѓу претставниците на земјите членки и не е сигурно дека сите министри ќе можат да се договорат, изјави дипломат од ЕУ.

Албанските власти веќе негодуваат што Македонија сака да се издови и ЕУ самостојно да ја оценува дали треба да почне преговори со унијата. 

Премиерот Заев по посетата на Германија изјави оти е убеден дека до крајот на годината Македонија ќе ги почне преговорите за членство.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top