Могерини: Престојниот самит на ЕУ и Западен Балкан е многу важен

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ Федерика Могерини денеска изјавила дека самиот на ЕУ и Западен Балкан во Софија на 17 мај ќе биде многу важен настан..

Според Могерини настанот ќе покаже дека ЕУ и нејзините партнери од регионот имаат иста цел.

„Тоа ќе биде прв најважен политички знак дека ЕУ и нејзините западнобалкански партнери не го делат само истиот географски простор туку имаат заедничка цел и судбина“, изјавила Могерини.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top