МОЛК ОД ИВАНОВ: Ќе одговара ли шефот на државата за кршење на Уставот?

Шефот на државата е без коментар по објавената покрената предистражна постапка на ОЈО..

Барем до утрово, Ѓорге Иванов воопшто не излезе со коментар по сооштението на скопското обвинителство дека против него е покрената постапка поради кршење на Уставот.

Од обвинителство соопштија дека ги проверуваат наводите од две анонимни пријави во кои Иванов се гони поради тоа што не го потпишал Законот за јазици и договорот од Преспа.

Обвинителството побара информации од Собранието и кабинетот на Иванов за тоа кога тие документи се усвоени и кои биле причините претседателот да не ги потпише.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top