Над 160,000 Австралијани штрајкуваа против поскапувањето на бензинот

Бензинските станици во петокот беа трансформирани во градови на духови низ целата земја, додека илјадници Австралијани зазедоа став и протестираа поради зголемувањето на цените на горивото..

Некои од 160.000 луѓе кои ветија дека ќе ги штрајкуваат против бензинските станици во текот на целиот ден делат фотографии онлајн кои покажуваат празни банзински низ целата нација.

Голема онлајн кампања беше лансирана како одговор на зголемувањето на цените на горивото, откако цените на бензинот се кренаа на 1,70 долари за литар.

Неколкумина од оние кои учествуваа со гордост најавија на Фејсбук групата „National Fuel Strike“ дека тие намерно не ставале бензин денес.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top