Најладното утро во Мелбурн во последните 21 години

Мелбурн се затрепери низ најстуденото утро во 21 година, додека температурите под нултата минуваа низ југоисточниот дел на земјата..

Мелбурн вчера го доживеа најладното утро од 1,9 степени, но ова утро беше уште поладно - достигнувајќи официјално најниско ниво од 0,8 степени.

Алпските и копнените делови на државата беа дури и поладни - Туламарин ги имаше најниските температури во последните 32 години со температура од -2,0 степени.
Mount Hotham падна на -9.8, Фолс Крик достигна -9.6 и Јаравонга -5.2.

Предупредувањето за мраз беше издадено низ целата држава Викторија преку ноќ, а Бирото за метеорологија предупредува на "тежок" мраз, особено за областите Мали, Вимера и Источен Гипсленд.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top