Напад врз соработници на Навални – На многумина им се слошило откако била фрлена непозната материја

Снимки од надзорни камери покажуваат напад врз најмалку тројца доброволци поврзани со опозицискиот тим на Алексеј Навални во Новосибирск..

Маскиран напаѓач влегол во канцеларијата и фрлил непозната материја меѓу вработените. На повеќето од доброволците им се слошило, а тројца биле пренесени во болница поради тешкотии со дишењето, пренесува Си-ен-ен.

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални се разбуди вчера од индуцирана кома и реагираше на дразби. Берлинската болница каде што беше пренесен на лекување додава дека е рано да се процени долгорочниот ефект на труењето.

На 44-годишниот Навални му се слоши на домашен лет во Русија минатиот месец. Германската влада смета дека Навални бил несомнено отруен во Русија, на аеродромот, непосредно пред летот, со отров од типот новичок, супстанца која своевремено била изработена за воени цели.

Москва ги негира ваквите обвинувања. Главниот токсиколог на сибирската болница, каде најпрво се лекуваше Навални, Александар Сабаев, рече дека прво само се посомневале во труење.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top