Наредните 5 дена Сиднеј го очекуваат температури од над 40 степени

Сиднеј ќе го заплават температури над 40 степени во наредните пет дена, бидејќи тежок топлотен бран ќе ја погоди секоја држава и територија во Австралија..

Додека морскиот бриз ќе го заштити градот до одреден степен, Западен Сиднеј е предупреден да очекува „екстремни“ температури во текот на следните неколку дена.

Жителите во Пенрит и Ричмонд ќе се разлетуваат преку една недела со температурите од на 40 степени со очекуван врв од 43 степени во петокот.

Утре ќе се видат максимум 31 во градот и 40 на запад, со темпо во средата да стигнат до 32 во градот и 41 на запад.

Топол воздух од внатрешноста на Западна Австралија ќе мигрира низ југоисточниот дел на Австралија во текот на следните неколку денови. 

Бирото за метеорологија рече дека топли денови се очекуваа во јануари, но температури над 40 степени во неколку дена по ред е невообичаено.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top