НАСА со нови слики од вселената

Фотографии и видеа во висока резолуција.

Астронаутот Скот Кели во вселената има поминато повеќе од една година, а во 2016-та ја заврши неговата мисија со поминати 340 дена на должност.

Нормално дека дел од времето го минувал вршејќи некоја работа.

Ако не сте го запознале или слушнале претходно, запознајте го сега Кјуриозити - роверот на Марс од 2011-та година.

​НАСА издаде панорамски слики направени со камерата на овој ровер, а преку телефон може да се истражува површината на Црвената планета.

Кога се појави веста дека поп музичката легенда Дејвид Боуви почина, канадскиот астронаут Крис Хадфилд пееше во негова чест, по напуштање на Меѓународната вселенска станица.

Денес има на располагање многу фотографии направени од НАСА, како и видеа во висока резолуција, кои се снимени од вселената.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top