Нашиот јазик во ЕУ и официјално влезе како Македонски

Местото на преведувачот беше означено со кратенката МКД..

На петнаесеттиот состанок на Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу Република Северна Македонија и Европската Унија кој се одржа денеска на 19 март 2019 година, Македонскиот јазик за прв пат беше јасно означен. 

Исто така, кратенката ФИРОМ замина во историјата а државата беше именувана со нејзиното уставно име.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top