Не се јајцата ниту месото - оваа храна е најголем извор на зараза со салмонела

Салмонелата е опасна зараза, а иако повеќето луѓе веруваат дека се пренесува најчесто преку месото и јајцата во исхраната, сепак тоа не е така..

Храната од животинско потекло има само мала улога во пренесувањето салмонела, но вкусшнот треба да внимавате кога јадете суши, недоволно зготвено месо, како и зелен зеленчук, дињи, тикви, краставици, лубеници.

И еден домат може во 25 посто да ја пренесе за жал бактеријата.


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top